آکادمی ثبت مرکب

دفتر کرج

اندیشه، فاز ۲

دفتر تهران

خیابان شیخ بهایی

تماس مستقیم

۰۹۱۲۷۲۸۱۱۳۸

ورود به سایت

لوگو ثبت مرکب

آکادمی ثبت مرکب

سازمان امور مالیاتی

تربیت مدیر مالی

تربیت-مدیران-مالی

اگر قصد دارید در آینده یک مدیر مالی خوب شوید باید ویژگی های زیر را داشته باشید:

 • داشتن علم و دانش مناسب با فعالیت مالی

یک مدیر مالی باید به فرایندهای دقیق مالی آشنا باشد. این فرد باید تسلط کافی روی استانداردهای حسابداری، قوانین کار، قوانین مالیات و … داشته باشد. مدیر مالی باید دانش کافی نسبت به تمام قوانین مورد نیاز در کار را داشته باشد تا در زمان نیاز بتواند تصمیماتی قانونی اتخاذ نماید. همانطور که می دانید مهمترین وظیفه یک مدیر کنترل زمان بحرانی در یک شرکت است. از این رو اگر مشکل مالی برای شرکت به وجود آمد این مدیر مالی است که با توجه به دانش خود در زمینه قوانین حسابداری، از پس حل مشکل بر می آید. البته هستند مدیرانی که برای حل این مشکلات مشاوران حقوقی استخدام می نمایند.

 • داشتن تجربه و مهارت در زمینه انواع حسابداری

نا گفته بدیهی است که به هر میزان دانش داشته باشید تجربه می تواند به شکل دیگری شما را در حل مشکلات کمک کند. یک مدیر مالی باید تجربه حضور در بحران ها را داشته باشد. بحران هایی که اگر درست مدیریت نشوند ممکن است شرکت را ورشکست نماید، با تجربه یک مدیر مالی می تواند به یک فرصت تبدیل شده و درآمد زا نیز شوند. پس بهتر است با کار کردن به عنوان حسابدار تجربه کافی در زمینه مدیریت مالی را به دست بیاورید.

 • یک مدیر مالی همیشه در حال فراگیری است

امروزه علم در همه زمینه ها در حال پیشرفت است. در علم حسابداری نیز استراتژی ها مالی روز به روز درحال تغییر و بهینه شدن هستند. یک مدیر مالی باید با ظهور هر استراتژی جدید مالی باید آن را بیاموزد و در صورت کاربردی آن را در شرکت پیاده نماید. یه این شکل شرکت یک قدم از دیگر شرکت ها جلوتر خواهد بود.

 • تعیین اهداف بلند مدت و کوتاه مدت

بعد از انتخاب مدیر مالی، این فرد باید با مشورت گرفتن از مدیر عامل اهداف بلند مدت و کوتاه مدت شرکت را تبیین می نمایند. این به مدیر مالی کمک می کند بتواند آینده را پیش بینی نموده برای آن برنامه ریزی نماید. تعیین اهداف عملی خط مشی شرکت را تعیین خواهد نمود.

 • داشتن روابط عمومی بالا

مدیر مالی در بسیاری از جلسات عقد قرارداد شرکت می کند، در بسیاری از جلسات مشترک در شرکت ها حضور دارد پس یک مدیر مالی خوش برخورد و مبادی آداب می تواند در جلسات موفقیت بیشتری به دست آورد. علاوه بر این گروه مالی کار سختی در شرکت به عهده دارندد آنها باید روزانه فعالیت های بسیار زیاد و در عین حال خسته کننده ای را انجام دهند. مدیر مالی خوش اخلاق و خوش برخورد می تواند گروه را بهتر مدیریت نماید و انگیزه کار را به آنها بدهد. از همه این ها مهمتر یک مدیر مالی با روابط عمومی خوب همیشه با مدیران مالی شرکت های موفق دیگر در تعامل است. این به شرکت و مدیر مالی کمک می کند از تغییرات و اتفاقات جدید رخ داده زودتر از دیگران آگاه شود.

 • دقت به جزئیات

تفاوت یک مدیر مالی با حسابداران در دقت به جزئیات مدیر مشخص می شود. مدیر مالی در طول روز با اعداد و ارقام سر و کار دارد. در صورتی که دقت کافی نداشته باشد و یک عدد جابجا شود شاید هفته ها نیاز باشد تا این مشکل ریشه یابی شود.

 • اطلاع کافی از دانش روز دنیا

در گذشته حسابداری بیشتر روی کاغذ انجام می شد اما امروزه این امر کاملا مکانیزه شده است. مدیر مالی باید بتواند با تکنولوژی های روز دنیا اعم از نرم افزارهای هوشمند حسابداری، سخت افزارهای به روز مورد نیاز کار کند تا بتواند بدون هیچ مشکلی روند انجام امور را تسریع نماید.

 • مدیر مالی باید مدیر و مدبر باشد

مدیریت یک واحد و مدیریت قسمت مالی یک شرکت نیاز به یک فرد مدیر و مدبر دارد. فردی که بتواند به راحتی روی کار افراد و زیر مجموعه خود نظارت داشته باشد، به راحتی سخنرانی کند و از کار گروه خود و تصمیمات شخص خود دفاع نماید.

 • داشتن مهارت حل مشکلات

همیشه کارها طبق روال پیش نمی رود، البته مشخص است که اگر هر کاری در زمان مقتضی انجام شود بحران ها نیز کمتر خواهند شد. اما گاه نیاز است که یک تصمیم ریسکی اتخاذ شود و یا تصمیمی که در گذشته گرفته شده است شرکت را دچار مشکلاتی کرده است، در این زمان یک مدیر مالی موفق می تواند تصمیماتی اتخاذ نماید که مشکلات را حل نموده و ثبات را به شرکت بازگرداند.

 • داشتن آینده نگری

یک مدیر مالی باید توانایی این را داشته باشد که چند ماه آینده شرکت را پیش بینی نماید و برای آینده برنامه ای مدون داشته باشد. این کار اصولا با به حداقل رساندن بدهی ها، پس انداز مقداری از درآمد ها و … انجام پذیر است.

وظایف مدیر مالی

حال که با ویژگی های یک مدیر مالی آشنا شده اید باید به وظیفه یک مدیر مالی اشاره داشته باشیم. یک مدیر مالی چه فعالیت هایی را در طول روز باید انجام دهد؟ و یا مدیر مالی مسئول چه کارهایی در شرکت است؟ در ادامه به پاسخ این سوالات می رسید. البته لازم به ذکر است که شرح وظایف مدیر مالی بسته به ابعاد شرکت و نوع شرکت متفاوت است. ما در اینجا به وظایف مشترک مدیران مالی در شرکت ها اشاره خواهیم نمود.

 • تهیه گزارشات و صورت های مالی

مدیر مالی در شرکت های مختلف باید گزارشات دقیق و کاربردی را برای ارائه به مدیران شرکت و یا مراجع قانونی آماده نماید. مراجعی مانند اداره مالیات، بیمه، حسابرسان و … سالیانه نیاز به صورت مالی دارند که باید توسط حسابداران و زیر نظر مدیر مالی انجام شود.

 • تسلط به قانون و جوابگویی به مشکلات قانونی شرکت

همانطور که قبلا گفته شد یک مدیر مالی باید به قوانین مربوط به شرکت ها و استانداردهای حسابداری آشنایی داشته باشد تا بتواند در مواقع بحرانی توانایی استفاده از قوانین و همچنین پاسخگویی به مشکلات و ابهامات را داشته باشد. دفاع از حقوق مالی یک شرکت می تواند رسیدن به اهداف شرکت را آسان تر نماید.

 • نظارت بر جزئیات مالی شرکت

این کار جهت بهبود عملکرد حسابداران و همچنین نظارت بر قانونی بودن آنها انجام می شود. اگر در ابتدا قانونی بودن فعالیت های شرکت بررسی شود در آینده مشکلات حقوقی گریبان گیر شرکت نخواهد شد.

 • نظارت بر کار واحد حسابداری

مدیر مالی سرپرست حسابداران است. این افراد باید در طول روز سندهای حسابداری را ثبت نمایند، گزارشات مورد نیاز مدیر را آماده نمایند و هر کدام مسئولیتی که بر عهده گرفته اند را انجام دهند. نظارت بر فعالیت های روزانه حسابداران از اصلی ترین مسئولیت های مدیر مالی است. با نظارت بر کار حسابدارن گزارشات سالانه به درستی و در زمان مقرر آماده ارائه خواهند شد.

 • یافتن راه های برای کاهش هزینه ها و افزایش درآمدها

از مهمترین وظایف یک مدیر مالی این است که برای شرکت درآمد بیشتری کسب نماید. این از طریق افزایش سرمایه گذاری ها، تغییر روند کاری شرکت، کاهش هزینه ها و … ممکن است.

 • تحلیل بازار

یک مدیر مالی باید روزانه بازار و نیازهای آن را بررسی نماید تا اگر امکان گسترش فعالیت های شرکت وجود داشته باشد با سرمایه گذاری در آن، درآمد شرکت را افزایش داده و سود مناسبی را نصیب شرکت نماید.

 • دادن مشاوره به مدیریت اصلی شرکت

مدیر مالی باید مشاور مدیر عامل در زمینه امور مالی باشد. این فرد باید به مدیر عامل کمک کند که تصمیمات مالی درستی اتخاذ نماید.

 • اتخاذ تصمیمات سرمایه گذاری و تامین مالی درست

مدیر مالی باید درآمد به دست آمده را بین دارایی های فیزیکی شرکت و دارایی های مالی شرکت به صورت بهینه تقسیم نماید تا بازده بیشتری به دست بیاورد. در ضمن بودجه بندی و تامین مالی شرکت نیز بسته به تصمیمات درست مدیر مالی دارد. یک مدیر مالی باید این توانایی را داشته باشد که بین ریسک و بازده آن تعادل ایجاد نماید.

 • شناسایی نرم افزار مناسب و تهیه آن

یک مدیر مالی باید برای انجام فعالیت های خود یک نرم افزار مناسب با شرکت را انتخاب نماید. نرم افزاری که توانایی پشتیبانی از قعالیت های شرکت را داشته باشد. به عبارتی برای نوع شرکت طراحی شده باشد و بتواند گزارشات مورد نیاز مدیر مالی را در اختیار او قرار دهد.

این دوره برای چه کسانی مناسب است؟

این دوره برای اشخاصی مناسب است که در رده‌­های سرپرستی حسابداری و مالی مشغول به فعالیت هستند و قصد دارند تا با ارتقای دانش حسابداری و مالیات خود، مهارت­‌های مدیریتی خود را هم تقویت کنند. بخشی از دانش کسب شده در این دوره شما را مانند دوره سرپرستی امور مالی با مهارت­‌های مالی و حسابداری نظیر  استانداردهای حسابداری و انواع قوانین و مقررات آشنا کرده و بخش مهم­تر این دوره شما را با مهارت­‌های مدیریتی آشنا می­‌سازد. آشنایی با مطالبی چون مدیریت ریسک، مدیریت عملکرد و انواع مهارت­‌های مدیریتی زمینه لازم را برای تصدی پست­‌های مدیریتی در امور مالی برای شما فراهم می­‌سازد.

برای کسب مشاوره دقیق‌تر و بهتر با آکادمی ثبت مرکب تماس بگیرید.

با ما همراه باشید